היא קרויה על שם ענף הספורט, אבל מסתבר שתופעת מרפק הטניס ("Tennis Elbow"), אינה נחלת טניסאים בלבד. למעשה- גם אם לא הרמתם מחבט מימיכם, יכול להיות שאתם חשופים לה.

"תופעת מרפק הטניס היא תהליך של שינויים המתרחשים במרפק בעקבות פעילות חוזרת ונשנית, הגורמת לדלקת כרונית בצד החיצוני של המרפק" ,מסביר ד"ר אלון קובו, אורתופד ומומחה בכירורגיית כף יד ומיקרו-כירורגיה "התופעה עלולה להמשך על 'אש קטנה' במשך מספר חודשים, ולבסוף, במידה שנותרה ללא טיפול, הגיד המודלק מאבד את היכולת לחדש ולרפא את עצמו".

כיצד נדע מתי לגשת לרופא ?

"התלונה העיקרית של הסובלים מדלקת מסוג זה היא כאב באיזור המרפק, בעיקר בתנועות הרמה, אפילו הפשוטות והיום-יומיות ביותר, דוגמת הרמת קומקום או ספל. פעמים רבות המטופל לא מייחס לכאב חשיבות ודוחה את הביקור אצל הרופא, עד שכבר מאוחר מדי והדלקת יוצאת משליטה".

מי נמצא בסיכון לפתח את הדלקת ? 

"למרות שמה, התופעה נפוצה פחות בקרב טניסאים מקצועים, מכיוון שאלה מודעים לבעיה, נמצאים במעקב רפואי, ומתריעים בפני הצוות המקצועי כבר עם הופעת הכאב הראשוני. האנשים החשופים יותר למרפק הטניס הם כאלה המרימים, לדוגמא, פטישים כבדים או מברגות באופן קבוע, אך גם אנשים שעובדים שעות ארוכות עם מחשב, בין אם בהקלדה ממושכת או בהיי-טק. אלה האחרונים נוטים לא לייחס חשיבות לכאב, עד שכבר מאוחר מדי".

כיצד מטפלים במרפק טניס ?

"בתחילה ניתן כדורים נוגדי דלקת בשילוב עם פיזיותרפיה וסדים המורידים את העומס מהגידים המעורבים. בשלב הבא זריקות קורטיזון, ובסופו של דבר, במידה שהטיפולים האחרים נמצאו כלא יעילים- ניתוח".

מה כולל הניתוח ?

"מכיוון שהדלקת גורמת לנזק בלתי הפיך לגידים, ובמיוחד לגיד המיישר הקצר של שורש כף היד, בניתוח נזהה את רקמת הגיד הפגועה, ונסיר אותה. כך נאפשר לגוף לגדל את הגיד מחדש. הניתוח עצמו הוא בעל אחוזי הצלחה גבוהים יחסית, אך יחד עם זאת, חשוב להבין כי מדובר בניתוח בהרדמה מלאה, שישאיר אחריו צלקת גדולה יחסית. בנוסף, מהלך אחרי הניתוח מלווה בפיזיותרפיה וריפוי בעיסוק, ואף גבס, עד חזרה לתפקוד מלא- 4-6 חודשים לאחר הניתוח. לכן, מומלץ כמובן להתייחס לכאב כבר בראשיתו, לא להזניח, ולהגיע לרופא לאבחון".

מרפק טניס Tennis Elbow

"המודעות לנושא גברה בשנים האחרונות, וישנן חברות המחליפות את ציוד המחשוב דוגמת המקלדת והעכבר לארגונומיים יותר. חברות מסוימות אף מגדילות לעשות ומעניקות לעובדיהן הדרכות מקצועיות של פיזיותרפיסט בנושא".

ואתם- אם אתם יושבים שעות ארוכות מול המחשב, ובעיקר מחשבים ניידים, וחשים כאב כאשר אתם מרימים חפצים (גם חפצים קלים)- פנו בהקדם לרופא.

drcovo.com
drcovo.com
drcovo.com
drcovo.com e
drcovo.com e
drcovo.com e

"Shiba" Medical Center Tel HashomerHand surgery department

Ramat GanShai Medical Center– Private Medical Service Tel Hashomer, 4th Gildsgaim St.

Kfar Saba: Eli Horowitz 12.

Postal AddressDr. Alon Covo, 10th HaGanim St.

P.O. Box 3824 Hod Hasharon 4522174.

E-Mail: drcovo@drcovo.com

Appointments and messages054-7232194

מרכז רפואי "שיבא" תל השומר: המחלקה לכירורגיה של היד

מרפאת רמת גן: מרכז רפואי שי- שר"פ תל השומר, רחוב גילדסגיים 4.

מרפאת כפר סבא: מדיקל השרון- רחוב אלי הורביץ 12.

כתובת למשלוח דואר: ד"ר אלון קובו, רחוב הגנים 10 ת.ד. 3824,

הוד השרון, 4522174

דוא"ל: drcovo@drcovo.com

טלפון לזימון תורים והשארת הודעות: 054-7232194

המידע, העצות והתרגילים באתר הינם כללים וחלקיים בלבד ואינם באים להחליף יעוץ אישי מקצועי של רופא.

ד"ר קובו אינו אחראי לנזק שיגרם עקב הסתמכות על מידע זה, ולהתאמת או אי התאמת המידע, העצות והטיפולים לכל מטופל. המידע, העצות והתרגילים אינם מהווים תחליף או תוספת לפרוטוקול הרפואי.

המידע המובא באתר הינו כללי ומשותף לכלל הגולשים ולא חלה עליו סודיות מידע. בכל מקרה של סיבוך באזור הכאב או ספק או שאלה לגבי המידע שניתן באתר, יש לפנות מיד לרופא המטפל.

The information, advice and practices given in this web page are general and partial only and do not seek to replace professional personal advice given by a physician.

Dr. Covo bears no responsibility to any damage caused based on this information or to the degree in which the information, advice and treatment fit each and every patient. The information, advice and practices do not come as replacement or addition to the medical protocol. The information given in this site is general and common to all visitors and is not subject to confidentiality

In any case of complication in the area of the pain, of doubt or question about the information given in this web page, it is important to contact the treating physician immediately.