עצם הסירה נמצאת מתחת לשקע הקטן "שקע הרחה", בבסיס האגודל בכף היד.

עצם הסירה היא הגדולה מבין שמונה עצמות קטנות הנמצאות במפרק שורש כף היד ויוצרות תנועה חלקה והרמונית של המפרק, בכל טווחי התנועה.

עצם הסירה ברובה מכוסה בסחוס, דבר שמגביל את אספקת הדם אל תוכה  לשני מקומות בלבד ולכן כאשר השבר מתרחש לרוחב עצם הסירה, כלי הדם שבתוכה, עלולים להתנתק ואז חצי עצם עלולה להישאר ללא אספקת דם, מה שעלול לגרום לניוון, "מוות של העצם".

שבר בעצם הסירה, כיצד הוא נוצר ?

הגורם העיקרי לשבר השכיח הזה היא נפילה, כאשר היד מושטת קדימה לצורך בלימה. בגלל גודלה ומיקומה של העצם היא "סופגת" את עוצמת הנפילה.

בגלל אופן שבירת העצם, לרוב שבירה ללא תזוזה של שני חלקי העצם, נוצר קו שבר מזערי שמקשה על אבחון השבר בצילום רנטגן.

נפלתי, מה עושים ?

בדיקה של אורתופד, צילום רנטגן, וגיבוס שורש כף היד מהאגודל ועד המרפק לשבועיים.

אופן השבירה, וצורתה של עצם הסירה, גורמים לכך שבצילום הרנטגן, מיד לאחר החבלה לא תמיד ניתן לראות את השבר. במידה וישנה תזוזה של שני חלקי העצם, ניתן יהיה לראות את השבר.

לאחר החבלה, שני חלקי העצם חוזרים למקומם, בדרך כלל ללא תזוזה, כאשר אינם מקובעים בגבס כל תנועה של שורש כף היד פותחת וסוגרת את השבר, מבלי שנרגיש, דבר שגורם לנוזל סביב לעצמות כף היד לחדור אל תוך העצם ולמנוע את ההדבקות (איחוי) של שני החלקים.

התנועתיות יכולה גם לגרום לקרע של כלי הדם בתוך העצם, במידה והם לא נקרעו כתוצאה ישירה מהחבלה, דבר שעלול לגרום להפסקת אספקת הדם, לאחד משני החלקים והסיכוי לנמק של העצם גדל.

בערך שבועיים לאחר החבלה, האורתופד מסיר את הגבס, בודק את האזור ע"י מישוש, ושולח לצילום חוזר של המקום.

כתוצאה משינויים טבעיים בקצוות השבר, הסיכוי לראות את השבר בצילום רנטגן עולה. במידה ולא רואים את השבר, והכאב עדיין קיים, עושים בדיקת CT, שמוצאת בזכות התכונות שלה כמעט בוודאות, המצאות של שבר בעצם, במידה והעצם נשברה.

במידה ולאחר שבועיים במישוש האזור וצילום, נמצא שאין שבר בעצם הסירה, ניתן לאמר שנמנע הסיכון שיכול היה להיגרם במידה והעצם נשברה, לא טופלה כראוי.

שבר בעצם הסירה אינו גורם בדרך כלל עיוותים או שטפי דם והכאב יכול לחלוף תוך מספר ימים. ומשום כך יש מקרים בהם לא פונים לרופא לצורך בדיקה לאחר חבלה.

שבר בעצם הסירה - החלמה

תהליך ההחלמה משבר בעצם הסירה הוא נקודה רגישה. עצם הסירה היא עצם שמתקשה בהחלמה והתהליך איטי במיוחד.

החלמה מלאה משבר של עצם ארוכה כמו למשל עצם שורש כף היד אורכת בערך 6 שבועות, החלמה משבר בעצם הסירה עלולה להמשך תקופה של 8, 10, 12 שבועות ולעיתים אפילו יותר.

ישנם מקרים בהם העצם לא תתאחה, בגלל שהספקת הדם אינה תקינה, דבר שעלול לגורם לתמותה של העצם ולמחלה ניוונית של  שורש כף היד.

ניתוח של שבר סקפואיד, יכול לזרז ריפוי ולמנוע תזוזה. בניתוח מחדירים בורג קטן לעצם השבורה, עם שתל עצם, בכדי לסייע לתאי העצם באיחוי העצם השבורה, הבורג יוצר לחיצה פנימית של שני חלקי העצם האחד אל השני ומקצר את זמן האיחוי.

בדרך כלל רצוי לנתח שבר בעצם הסירה בכדי לקצר את זמן ההחלמה ולמנוע סיבוכים.

שבר בעצם הסירה -
שבר סקפואיד
drcovo.com
drcovo.com
drcovo.com
drcovo.com e
drcovo.com e
drcovo.com e

"Shiba" Medical Center Tel HashomerHand surgery department

Ramat GanShai Medical Center– Private Medical Service Tel Hashomer, 4th Gildsgaim St.

Kfar Saba: Eli Horowitz 12.

Postal AddressDr. Alon Covo, 10th HaGanim St.

P.O. Box 3824 Hod Hasharon 4522174.

E-Mail: drcovo@drcovo.com

Appointments and messages054-7232194

מרכז רפואי "שיבא" תל השומר: המחלקה לכירורגיה של היד

מרפאת רמת גן: מרכז רפואי שי- שר"פ תל השומר, רחוב גילדסגיים 4.

מרפאת כפר סבא: מדיקל השרון- רחוב אלי הורביץ 12.

כתובת למשלוח דואר: ד"ר אלון קובו, רחוב הגנים 10 ת.ד. 3824,

הוד השרון, 4522174

דוא"ל: drcovo@drcovo.com

טלפון לזימון תורים והשארת הודעות: 054-7232194

המידע, העצות והתרגילים באתר הינם כללים וחלקיים בלבד ואינם באים להחליף יעוץ אישי מקצועי של רופא.

ד"ר קובו אינו אחראי לנזק שיגרם עקב הסתמכות על מידע זה, ולהתאמת או אי התאמת המידע, העצות והטיפולים לכל מטופל. המידע, העצות והתרגילים אינם מהווים תחליף או תוספת לפרוטוקול הרפואי.

המידע המובא באתר הינו כללי ומשותף לכלל הגולשים ולא חלה עליו סודיות מידע. בכל מקרה של סיבוך באזור הכאב או ספק או שאלה לגבי המידע שניתן באתר, יש לפנות מיד לרופא המטפל.

The information, advice and practices given in this web page are general and partial only and do not seek to replace professional personal advice given by a physician.

Dr. Covo bears no responsibility to any damage caused based on this information or to the degree in which the information, advice and treatment fit each and every patient. The information, advice and practices do not come as replacement or addition to the medical protocol. The information given in this site is general and common to all visitors and is not subject to confidentiality

In any case of complication in the area of the pain, of doubt or question about the information given in this web page, it is important to contact the treating physician immediately.